Reklama
  • Poniedziałek, 11 lipca 2016 (08:00)

    Zwyrodnienia w kolanie

Po rezonansie magnetycznym okazało się, że mam zmiany zwyrodnieniowe i cały staw jest zniszczony.

Kilka lat temu rozbolało mnie prawe kolano.

Reklama

„To nic poważnego. Przejdzie!”– myślałam. Jednak ból się nie zmniejszał, ale nasilał. – Oby to nie były przerzuty! – martwiłam się, bo wcześniej wykryto u mnie raka piersi. Przeszłam operację, potem chemię. Wyzdrowiałam, ale nadal chodziłam na kontrole.

– Zrobimy scyntygrafię i zobaczymy, czy nie ma zmian w kości – powiedziała lekarka. Na szczęście, badanie niczego nie wykazało. Ale przypomniałam sobie, że 20 lat wcześniej, w czasie budowy domu, upadłam na betonie i stłukłam kolano. Dlatego też mój ortopeda skierował mnie na rezonans magnetyczny nogi.

– To zmiany zwyrodnieniowe i kolano trzeba wymienić. Jest zniszczone i obrzęk powoduje ból – usłyszałam. Przed operacją chodziłam z trudem, łykałam leki przeciwbólowe. Wreszcie w 2014 r. znalazłam się na oddziale ortopedii szpitala w Turku.

Miałam miejscowe znieczulenie, od pasa w dół, więc podczas 2-godzinnej operacji byłam przytomna. Wszczepiono mi endoprotezę stawu kolanowego. Potem dostawałam zastrzyki zapobiegające zakrzepom. Robiłam ćwiczenia z rehabilitantem i uczyłam się chodzić.

Gdy po zdjęciu szwów wróciłam do domu, stosowałam się do zaleceń lekarzy i ćwiczyłam. Dziś kolano jest w świetnej kondycji i mnie nie boli. Tylko blizna przypomina, w jak kiepskim było stanie.

Zdjęcie

/Femina Media Małgorzata Janczewska
/Femina Media Małgorzata Janczewska

Chwila dla Ciebie
Więcej na temat:to | Turku | M.I.A. | kolano

Zobacz również

  • Już od roku biorę sterydy i będę je stosować przez dłuższy czas. Obawiam się o swoje kości, bo pochodzę z rodziny, w której zdarzyły się przypadki osteoporozy. Może powinnam profilaktycznie... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.