Reklama
  • Wtorek, 9 sierpnia 2016 (13:00)

    Zastrzyki z kwasu hialuronowego na ból stawów

Zastrzyki z kwasu hialuronowego redukują dolegliwości i poprawiają elastyczność stawów

Zdjęcie

/Mat. Redakcyjne
/Mat. Redakcyjne

Reklama

Pani Jolanta, lat 47, pracuje jako ekspedientka i musi długo stać i dźwigać ciężkie przedmioty.

– Bolą mnie kolana i żadne leki mi nie pomagają: ani okłady, ani żele i maści – skarżyła się. – Miałam nawet rehabilitację, ale też nie była skuteczna. – Musi pani zrobić rentgen kolan i USG – poleciłem, a gdy przyszła już z wynikami, stwierdziłem: – To zwyrodnienie stawów kolanowych. Czynniki przyspieszające rozwój tej choroby to spore obciążenie kolan podczas stojącej pracy. Mogą pani pomóc zastrzyki z kwasem hialuronowym.

– Na czym polega ta terapia? – Kwas hialuronowy podaje się w formie zastrzyków bezpośrednio do chorego stawu. Stosuje się go, gdy następuje zanik chrząstki stawowej i nie jest już ona zdolna do regeneracji. Zmiany zwykle dotyczą dużych stawów, m.in. bioder i właśnie kolan, tak jak u pani.

– To ja mam tego kwasu hialuronowego za mało? – Tak. Trzeba go więc uzupełnić. Dzięki temu wzrośnie lepkość płynu stawowego, elastyczność stawu, a także zwiększy się poślizg chrząstki. Zmniejszy się ból i tarcie, co zahamuje dalsze niszczenie stawu. Kwas ten jest też źródłem związków odżywczych i umożliwi regenerację chrząstki.

– Czy to będzie bolało? – Ależ nie. Ale zastrzyki powtarza się 3-5 razy. Robi się je w tygodniowych odstępach. – Czy mogą być jakieś skutki uboczne albo powikłania? – Nie ma żadnych efektów ubocznych. Są tolerowane nawet przez alergików.

I tych kilka zabiegów może mi wystarczyć?

– Po pół roku podaje się kolejny zastrzyk tzw. przypominający. Poprawa jest wtedy dość trwała, bo pacjenci przez kolejnych 4–5 lat czują się znacznie lepiej. Nie tylko ból zmniejsza się lub znika, ale rośnie też ruchomość w stawie.

– Jak długo trzeba leżeć po zastrzyku? – Wcale! Zaraz po podaniu leku można wracać do zajęć. – Czy mogą one zapobiec operacji stawów? – Niekiedy tak. Są czasami jedynym, bezoperacyjnym sposobem poprawiającym stan stawów.

Ograniczają lub eliminują ilość leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, które zwykle się wtedy stosuje. A jak wiadomo nie są one obojętne dla organizmu.

– Czy muszę potem o stawy jakoś specjalnie dbać? – Dobrze byłoby wyeliminować czynniki, które doprowadziły do zwyrodnienia, bo choroba powróci. Proszę więc nie obciążać stawów, nie dźwigać ciężarów, lepiej je przed sobą pchać lub ciągnąć. A w pracy proszę, jeżeli to tylko możliwe, jak najczęściej siadać, aby przez cały czas nie stać. – Czy powinnam zażywać jakieś witaminy i minerały?

– Dla zdrowych stawów ważne są takie substancje, jak wapń, witamina D, C, E, beta-karoten, mangan. A także kwasy omega-3 i omega-6.

Pomocne zastrzyki

Uzupełniają one kwas hialuronowy, który jest głównym składnikiem płynu stawowego. W stawie sole tego kwa su są wytwarzarzane przez błonę maziową.

Dzięki niej płyn stawowy jest „smarowid łem” i chroni chrząstki, którymi jest pokryta kość udowa i piszczelowa podczas ruchu. Chrząstki nie ścierają się i staw jest elastyczny. Wizyta u ortopedy jest bezpłatna, ale lek trzeba samemu wykupić (200-300 zł).

Chwila dla Ciebie

Zobacz również

  • Barbara, 60 lat Myślałam, że najlepszym sposobem na zapobieganie osteoporozie jest picie kilku szklanek mleka dziennie. Ponoć to nieprawda. Może jednak lepsze są suplementy wapnia? więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.