Reklama
  • Wtorek, 27 września 2016 (11:00)

    To tylko stłuczenie

Zdarte kolano? To zdarza się każdemu. Jeśli jednak oprócz siniaka pojawiają się opuchlizna i silny ból, lepiej pokazać to lekarzowi.

Silne stłuczenie poczujesz i poznasz po tym, że bezpośrednio po urazie pojawia się bolesne, czasami drętwiejące obrzmienie. Z czasem nasilający się ból całkowicie uniemożliwia poruszanie kończyną oraz chodzenie. Zdarza się jednak, że dolegliwości pojawiają się dopiero po kilku, a nawet kilkunastu godzinach. Co robić w razie awarii?

• Przyłożenie kostek lodu pomoże uśmierzyć ból i zlikwiduje opuchliznę. Pamiętaj jednak, aby nie przykładać lodu bezpośrednio na skórę. Owiń go dodatkowo ściereczką lub ręcznikiem. Dopiero wtedy przyłóż do stłuczonego kolana. Powtarzaj to kilka razy.

Reklama

• Jeśli stłuczenie jest silne, kończynę należy unieruchomić na kilka dni (najlepiej za pomocą bandaża elastycznego). To uśmierza dolegliwości i przyśpiesza ustępowanie obrzęku.

• W aptekach dostępne są liczne preparaty łagodzące dolegliwości pourazowe – kremy, maści i żele przeciwobrzękowe, przeciwzapalne i przeciwbólowe. Zawarte w nich substancje lecznicze po nałożeniu na skórę w bolącym miejscu przenikają do zmienionych zapalnie tkanek okołostawowych i łagodzą odczyn zapalny.

• Jeśli leczenie nie przynosi efektów, konieczna jest wizyta u ortopedy. Zlekceważenie nasilających się objawów może uszkodzić staw kolanowy.

Tele Tydzień

Zobacz również

  • Już od roku biorę sterydy i będę je stosować przez dłuższy czas. Obawiam się o swoje kości, bo pochodzę z rodziny, w której zdarzyły się przypadki osteoporozy. Może powinnam profilaktycznie... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.