Reklama
  • Wtorek, 27 września 2016 (11:00)

    To tylko stłuczenie

Zdarte kolano? To zdarza się każdemu. Jeśli jednak oprócz siniaka pojawiają się opuchlizna i silny ból, lepiej pokazać to lekarzowi.

Silne stłuczenie poczujesz i poznasz po tym, że bezpośrednio po urazie pojawia się bolesne, czasami drętwiejące obrzmienie. Z czasem nasilający się ból całkowicie uniemożliwia poruszanie kończyną oraz chodzenie. Zdarza się jednak, że dolegliwości pojawiają się dopiero po kilku, a nawet kilkunastu godzinach. Co robić w razie awarii?

• Przyłożenie kostek lodu pomoże uśmierzyć ból i zlikwiduje opuchliznę. Pamiętaj jednak, aby nie przykładać lodu bezpośrednio na skórę. Owiń go dodatkowo ściereczką lub ręcznikiem. Dopiero wtedy przyłóż do stłuczonego kolana. Powtarzaj to kilka razy.

Reklama

• Jeśli stłuczenie jest silne, kończynę należy unieruchomić na kilka dni (najlepiej za pomocą bandaża elastycznego). To uśmierza dolegliwości i przyśpiesza ustępowanie obrzęku.

• W aptekach dostępne są liczne preparaty łagodzące dolegliwości pourazowe – kremy, maści i żele przeciwobrzękowe, przeciwzapalne i przeciwbólowe. Zawarte w nich substancje lecznicze po nałożeniu na skórę w bolącym miejscu przenikają do zmienionych zapalnie tkanek okołostawowych i łagodzą odczyn zapalny.

• Jeśli leczenie nie przynosi efektów, konieczna jest wizyta u ortopedy. Zlekceważenie nasilających się objawów może uszkodzić staw kolanowy.

Tele Tydzień

Zobacz również

  • Barbara, 60 lat Myślałam, że najlepszym sposobem na zapobieganie osteoporozie jest picie kilku szklanek mleka dziennie. Ponoć to nieprawda. Może jednak lepsze są suplementy wapnia? więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.