Reklama
  • Wtorek, 11 października 2016 (15:00)

    Siedzący tryb życia. Problem z kolanami

Problem zazwyczaj dotyka osoby, które prowadzą siedzący tryb życia i przez większość dnia mają zgięte kolana.

Pani Magda (58 l.) zgłosiła się na wizytę, bo dokuczają jej kolana. Poprosiłem o wyjaśnienie.

– Jak dłużej siedzę ze zgiętymi kolanami to zaczynają mnie boleć. Wszystko mija, jak zmienię ułożenie nóg, poruszam nimi. Często coś w nich przeskakuje. Słyszę też trzeszczenie. Tak samo jest podczas schodzenia ze schodów.

Reklama

– Opisane przez panią objawy wskazują na zapalenie stawu rzepkowo-udowego – powiedziałem. Przypadłość ta potocznie nazywana jest kolanem kinomana, ponieważ w kinie siedzimy ze zgiętymi kolanami.

– To chyba nic poważnego? – Wręcz przeciwnie. To poważne schorzenie, które nieleczone, może doprowadzić do choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego.

– Z czego się bierze? Nie miałam żadnego urazu. – Najczęściej przyczyną stanu zapalnego jest nierównomierne obciążenie rzepki i przykurcze mięśni. Szkodzi noszenie butów na wysokich obcasach i długie siedzenie ze zgiętymi kolanami. Winna może być też nieprawidłowa budowa kolana.

I co teraz mogę zrobić?

– Proszę przyjmować leki przeciwzapalne i zmniejszające ból – powiedziałem. Ale podstawą leczenia jest odciążenie kolana i wykonywanie ćwiczeń, które rozciągną i wzmocnią mięśnie. Siedząc przy biurku proszę zmieniać ułożenie nóg. Może je pani kłaść na pudełku lub niskim stołeczku.

Dam też pani skierowanie do specjalisty rehabilitacji medycznej. Lekarz pokaże pani, jak należy ćwiczyć. Pewnie zaleci także fizykoterapię, a może zastosuje kinesiotaping, czyli oklejanie chorego miejsca specjalnymi plastrami. Choroba nie jest jeszcze bardzo zaawansowana, powinna więc pani odczuć znaczną poprawę.

– A jeśli tak się nie stanie? – zapytała pacjentka. – Wtedy skieruję panią do ortopedy, który zdecyduje, czy nie należy przeprowadzić artroskopii stawu kolanowego. – Co to oznacza? – dopytywała pani Magda.

– Przez małe nacięcia do stawu wprowadza się artroskop (kamerę ze światłem) i za pomocą miniaturowych narzędzi naprawia uszkodzenia. Robi się to w znieczuleniu miejscowym. W szpitalu przebywa się zwykle dwa dni. Później konieczna jest rehabilitacja, którą prowadzi się zazwyczaj przez pół roku.

Skąd ten ból kolana?

W stawie kolanowym łączą się trzy elementy: kość udowa, piszczelowa i rzepka. Połączenie wzmacniają więzadła, które stabilizują staw, szczególnie przy zgiętych kolanach. Pomiędzy rzepką a kością udową znajduje się staw rzepkowo-udowy, który jest sprawcą bólu.

Konsultacja Grzegorz Borstern, internista.

Chwila dla Ciebie

Zobacz również

  • Trzaskanie, opuchlizna, pobolewanie, sztywność – to wszystko mogą być sygnały, że coś im dolega. Nie ma co liczyć, że to samo minie i kolana się „rozchodzą”. Im szybciej o nie odpowiednio... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.