Reklama
  • Czwartek, 21 lipca 2016 (10:05)

    Ruch lekiem na stawy

Choroby reumatyczne dotykają ponad 7 mln Polaków. Trzy razy częściej chorują panie. Pierwszym objawem jest ból. Reaguj natychmiast, by zachować sprawność.

Osoby cierpiące z powodu zwyrodnienia stawów, odczuwają poprawę po fizjoterapii. Zabiegi rozluźniają mięśnie, działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Dobre efekty dają: krioterapia, działanie polem magnetycznym, naświetlanie laserem albo leczniczymi lampami, prądy diadynamiczne oraz hydroterapia.

Poprawę zwykle uzyskuje się po 10-15 zabiegach. Pacjentom zaleca się też ćwiczenia pod okiem fizjoterapeuty. Ich zadaniem jest rozluźnienie patologicznie napiętych mięśni i wzmocnienie osłabionych. Ponadto przywracają równowagę napięć i współpracę mięśni oraz zwiększają zakres ruchów.

Umiarkowana aktywność pomaga zachować dobrą formę

Reklama

Z nastaniem ciepłych dni Krystynę trudno było wyciągnąć z ogrodu. 45-latka uwielbiała zajmować się swoimi roślinami. Znajomym i rodzinie tłumaczyła, że praca w ogródku ją uspokaja. Tym razem namówiła męża, by w długi weekend pomógł jej zrobić oczko wodne, o którym od dawna marzyła.

Nagle podczas pracy poczuła silny ból. Mąż od razu poprosił by usiadła i odpoczęła. Minęło kilka dni, jednak Krystyna wciąż odczuwała dyskomfort, a kolano było opuchnięte. Zauważyła też, że gdy budzi się rano, ma zesztywniałe stawy. Gdy opowiedziała o tym siostrze, ta wysłała ją do reumatologa.

– To mi wygląda na zwyrodnienie stawów – powiedział doktor. I zalecił wykonanie USG kolana. – Ależ jestem jeszcze młoda – obruszyła się pacjentka. – Sporo się też ruszam, pracuję w ogródku, zajmuję się domem – wyliczała.

– Te właśnie czynności mogły się przyczynić do rozwoju pani schorzenia – odparł lekarz. – Noszenie siatek z zakupami, wie logodzinne stanie przy kuchni i pochylanie się podczas prac w ogródku mocno obciąża stawy. Dodatkowo z upływem lat chrząstka, która je pokrywa, ulega zużyciu – to prowadzi do zwyrodnienia tych struktur – tłumaczył specjalista.

– Czy to znaczy, że będę musiała zaprzestać prac w ogródku? – zaniepokoiła się Krystyna, gdy badanie potwierdziło diagnozę. Reumatolog uspokoił ją, że nie będzie to konieczne. Zaznaczył jednak, że powinna zmodyfikować nieco styl życia.

– Choć nie ma sposobu na trwałe wyleczenie choroby, to odpowiednia terapia pozwala zmniejszyć ból, zwiększyć zakres ruchów w stawie, a nawet zahamować proces zwyrodnieniowy – pocieszał pacjentkę. Przepisał jej maści przeciwbólowe i przeciwzapalne, które Krystyna musiała wcierać w skórę 4-5 razy dziennie. Pacjentce również wstrzyknięto do stawu kwas hialuronowy, który jest składnikiem mazi stawowej.

Jakie inne zalecenia otrzymała Krystyna?

«Regularnie pij tran. Opóźnia on procesy degeneracji tkanki chrzęstnej i wzmacnia naturalne mechanizmy naprawcze organizmu. Łagodzi również bóle stawowe, dzięki czemu można ograniczyć zażywanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.

«Więcej się ruszaj. Nawet spacer poprawi stan stawów, jeśli będziesz to robić codziennie. Dobre dla stawów jest też pływanie – uruchamia bowiem wszystkie mięśnie i likwiduje napięcia.

«Do pracy na kolanach zakładaj ochraniacze. Nie pozostawaj w tej samej pozycji przez dłuższy czas. Gdy pielisz, co 15 min rozprostuj nogi.

«Zażywaj preparaty z wit. C (chroni przed stresem oksydacyjnym) oraz ekstraktem dzikiej róży, który wspomaga elastyczność stawów.

PAMIĘTAJ! Aż 40% wszystkich zwyrodnień dotyczy stawu kolanowego. Częściej cierpią na nie kobiety, bo prace domowe bardzo nadwerężają kolana.

Na żywo

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.