Reklama
  • Wtorek, 11 października 2016 (15:05)

    Reumatoidalne zapalenie stawów

Zaniedbania prowadzą do uszkodzeń stawów, mięśni, ścięgien i ważnych narządów. Wcześnie rozpoznane RZS można skutecznie leczyć.

Reklama

Pani Ewa (57) zgłosiła się do mnie z obrzękiem stawu skokowego i bólem. Okazało się, że choruje na reumatoidalne zapalenie stawów, w skrócie RZS. Skierowałem pacjentkę na zabiegi fizjoterapeutyczne, które powinny dać doraźną poprawę.

Reumatoidalne zapalenie stawów to choroba przewlekła, której przyczyny są nieznane

Nie wolno pozostawić jej samej sobie! Podczas leczenia hamowane są postępy. Zaniedbana prowadzi do bardzo groźnych dla zdrowia powikłań. Pierwsze objawy tego zapalenia to bóle i obrzęki w drobnych stawach rąk czy nóg.

Zwykle występują jednocześnie w prawej i lewej ręce czy stopie. Z czasem choroba może atakować duże stawy, np. barku. Cechą charakterystyczną RZS jest poranna sztywność stawów – może być pierwszym objawem choroby.

Podczas snu, gdy się nie ruszamy, w tkankach objętych zapaleniem gromadzi się płyn, co daje uczucie ciężkości w stawach. Gdy zaczynamy się ruszać, płyn przenika do żył i sztywność ustępuje. Może utrzymywać się od 10 minut do kilku godzin, świadcząc o nasileniu zmian.

Objawami RZS są także obrzęki stawów, ból i ograniczona ruchomość, stany podgorączkowe, zmęczenie, brak apetytu, apatia. Zwykle choroba przebiega z okresami zaostrzeń i zmniejszonej aktywności. Do potwierdzenia diagnozy potrzebne są badania z krwi: czynnika reumatoidalnego RF, odczynu Biernackiego OB i białka c-reaktywnego CRP.

Lekarz może zlecić RTG rąk i stóp

Badania te powinno się wykonywać potem co dwa lata, by lekarz mógł ocenić postęp choroby. Zaniedbane RZS prowadzi nawet do inwalidztwa, bo chociaż choroba atakuje stawy, to zmiany zachodzą też w mięśniach i ścięgnach. Rozwija się również osteoporoza. RZS może uszkodzić serce, nerki, płuca, oczy. Leczenie powinno być kompleksowe. Trzeba regularnie zażywać leki cytostatyczne, sterydy, a podczas nasilenia choroby przyjmować leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Dobre efekty dają leki biologiczne, zwalczające czynniki zapalne. Ale nie każdy chory może je stosować. Leczenie biologiczne podjąć można na różnych etapach reumatoidalnego zapalenia stawów, ale zawsze po wykluczeniu gruźlicy.

Jeśli podczas terapii wystąpią jej objawy, natychmiast trzeba zgłosić się do lekarza! Terapia niewskazana jest także dla osób z niewydolnością krążenia, stwardnieniem rozsianym i wirusowym zapaleniem wątroby typu B.

Każda, nawet pozornie nieistotna informacja o stanie zdrowia jest niezwykle cenna dla lekarza. Programy leczenia biologicznego trwają rok lub dwa – w ich ramach drogie leki są refundowane.

Pamiętajmy! Palenie papierosów przyspiesza proces destrukcji stawów! Ważne jest utrzymanie odpowiedniej wagi. Każdy dodatkowy kilogram oznacza obciążenie stawów. Doraźną ulgę w bólu i obrzęku da zimny okład. Chorzy powinni rehabilitować stawy: korzystać z masaży, laseroterapii, jonoforezy.

Poradnik krok po kroku

Guzki reumatoidalne. U 10–20 proc. chorych na reumatoidalne zapalenie stawów pod skórą powstają niebolesne zgrubienia, np. na palcach rąk. Mogą pojawić się też na narządach wewnętrznych, np. sercu czy płucach.

Charakterysty. Czne ułożenie palców dłoni. W RZS dochodzi do zniekształceń w stawach dłoni, pojawiają się przykurcze i przerosty, które ograniczają sprawność rąk.

Stawy stóp i kolan. Z powodu postępujących przykurczów palce robią się młotkowate i koślawe, pojawiają się także halluksy. W stawach kolanowych występują przykurcze i koślawość, co utrudnia chodzenie.

Zdaniem eksperta

Wbrew obiegowej opinii, choroby reumatyczne nie dotykają tylko ludzi starszych. Ten pogląd jest słuszny wyłącznie w odniesieniu do zmian zwyrodnieniowych, które występują z upływem lat i zużyciem stawów. Inne choroby reumatyczne atakują ludzi w różnym wieku.

Najwięcej chorych na RZS jest w grupie 30–50 lat. Choroba może mieć łagodny przebieg, ale u większości chorych, czyli 60–90 proc., mimo leczenia niekorzystne zmiany w stawach ciągle postępują.

Warto wiedzieć

AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA. Jest nie tylko wskazana, ale wręcz konieczna. Poprawia sprawność, zapobiega zanikowi mięśni. Najlepiej ćwiczyć 30 minut dziennie pięć dni w tygodniu. Zaleca się pływanie, jazdę na rowerze, regularne spacery, także nordic walking.

SEN W CIĄGU DNIA. Warto się położyć na godzinę i dać stawom odpocząć. Należy też unikać ich nadmiernego obciążania, np. kubek czy czajnik z wodą podnosić obiema rękami. Lepiej nie wykonywać czynności, które wymagają dużego wysiłku lub rozłożyć go na raty.

DIETA DLA STAWÓW. Wskazane są tłuste ryby, bo zawierają kwasy omega-3, które zmniejszają stan zapalny, a także duża ilość warzyw i owoców. Należy unikać nasyconych tłuszczów zwierzęcych: mięs, wędlin i przetworzonej żywności.

WAŻNE. Im wcześniej zacznie się leczenie, tym większa szansa na wolniejszy postęp choroby, a więc dłuższe zachowanie sprawności.

Zobacz również

  • Wiele z nas myśli na przykład, że to choroba spowodowana moczeniem rąk w zimnej wodzie... Nasz specjalista wyjaśnia, jak jest naprawdę! więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.