Reklama
  • Środa, 14 grudnia 2016 (08:05)

    Osteoporoza. Co z tymi kośćmi?

Jeśli masz za mało wapnia, grozi ci osteoporoza, która zwiększa ryzyko złamań.

Reklama

Kiedy pani Katarzyna (59 l.) przyszła do mnie, skarżyła się, mówiąc:

– Bolą mnie kości i dolna część kręgosłupa. – A kiedy miała pani ostatnią miesiączkę? – zapytałam. – Chyba 8 lat temu. – A więc jak inne kobiety po menopauzie, czyli po ostatniej miesiączce, jest pani zagrożona osteoporozą. Spada wtedy poziom żeńskich hormonów, estrogenów, które utrzymują tkankę kostną w dobrym stanie.

– Co się wtedy dzieje? – Zmienia się struktura kości i zmniejsza ich masa (zob. ramka). Spadek estrogenów wywołuje zaburzenia w przyswajaniu wapnia. Rezultatem jest osłabienie układu kostnego. – Czyli winny jest tylko ten niedobór hormonów?

– Nie. Ważne są także czynniki genetyczne, drobna budowa ciała, niedowaga, siedzący tryb życia, brak ruchu, palenie, picie mocnej kawy i herbaty. A także mały kontakt ze słońcem, co powoduje niedobór witaminy D. Ułatwia ona wchłanianie wapnia.

Czy grożą mi złamania?

– Tak. Mogą się one zdarzyć nawet przy schodzeniu ze schodów. Zmierzymy więc ilość wapnia we krwi i najpierw wykonamy RTG kręgosłupa, aby wykluczyć inne przyczyny dolegliwości. Potem zrobimy badanie densytometryczne.

– Na czym ono polega? – To rodzaj prześwietlenia specjalnym aparatem rentgenowskim, który wytwarza niewielką ilość promieniowania. Przedtem mierzy się wzrost i wagę. Podczas badania przedramienia pacjent siedzi, a kręgosłupa czy kości udowej leży na stole pomiarowym.

Umieszczone nad nim ramię aparatu wykonuje zdjęcie RTG tkanki kostnej w określonym miejscu. Trwa to tylko 2–3 minuty. Kiedy obejrzałam wynik, moje przypuszczenia się potwierdziły.

Ma pani obniżoną gęstość kości aż o 30 proc.!

– Przepiszę leki hamujące rozwój komórek odpowiedzialnych za niszczenie kości, preparaty wapnia i witaminę D. Ważne są codzienne szybkie godzinne spacery i dieta. Proszę jeść dużo jogurtów, serów i innych przetworów mlecznych.

Kiedy pacjentka zjawiła się po 2 miesiącach, czuła się lepiej. – Sama robię w domu jogurty, bo jest taniej – pochwaliła się. – Czasami ciężko mi się zmobilizować, by wyjść na spacer, ale wracam zadowolona. Codziennie robię ćwiczenia, które wzmacniają mięśnie i kości.

Co się wtedy dzieje?

Zdrowa kość po przekrojeniu przypomina gąbkę, którą otacza zwarta kość. W obu częściach znajduje się sieć kolagenowa wypełniona kryształami soli wapnia. Jeżeli staje się nieregularna, rzadka i maleje w niej zawartość wapnia, kość staje się krucha i porowata. Obniża się jej gęstość i przypomina sito. Staje się podatna na zlamania.

Konsultacja Krystyna Knypl, internista

Chwila dla Ciebie

Zobacz również

  • Trzaskanie, opuchlizna, pobolewanie, sztywność – to wszystko mogą być sygnały, że coś im dolega. Nie ma co liczyć, że to samo minie i kolana się „rozchodzą”. Im szybciej o nie odpowiednio... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.