Reklama
  • Poniedziałek, 23 grudnia 2013 (13:00)

    Osteopenia. Jak ją leczyć?

Dosyć przypadkowo trafiłam na bezpłatne badania gęstości kości, tzw. densytometrię. Lekarz potem powiedział, że mam osteopenię. Co to jest za choroba, czy to jakaś odmiana osteoporozy? Czy da się ją wyleczyć? Elżbieta Bożęcka (48 l.) z Katowic

Osteopenia to choroba polegająca na niewielkiej jeszcze utracie masy kostnej w stosunku do normy. Stopień zmian pozwala określić densytometria. Niektórzy specjaliści traktują ją jako początek osteoprozy, ale w przeciwieństwie do tej ostatniej jest schorzeniem odwracalnym.

Objawia się bólami w okolicy krzyża oraz przykurczem, tzw, „wdowim garbem”. Leczenie polega na suplementacji wapnia. Zaleca się go 800 -1000 mg dziennie, a jednocześnie unikanie substancji utrudniających stężenie witaminy D (konserwy, zupy, sosy, mieszanki przyprawowe w proszku).

Reklama

Jest ona niezbędna, aby ważny minerał mógł być przyswojony. Źródłem wapnia są mleko i jego przetwory albo suplementy diety. Witaminę D wytwarza sam organizm, pod wpływem słońca. Wystarczy 30 minut spaceru dziennie.

Bella Relaks

Zobacz również

  • Konsultacja jest niezbędna, gdy dokuczają ci stawy. Lekarz obejrzy bolące miejsca, ale wiele informacji musisz mu przekazać sama. Podstawą jest szczegółowy wywiad z pacjentem i analiza wyników... więcej

Wasze komentarze: 1,

przeczytane przez: 2642 osoby Dodaj komentarz
DANA

~DANA -

ZA MAŁO ROZWINIĘTY TEMAT