Reklama
  • Czwartek, 23 lutego (15:00)

    Operować haluksy czy nie?

Z powodu haluksów mam zdeformowane stopy. Zastanawiam się nad operacją, ale koleżanki mnie zniechęcają. Podobno jest bardzo bolesna, trudno się po niej wraca do formy, a haluksy i tak odrastają. Może ktoś ma już za sobą taki zabieg? Warto mu się poddać, czy też lepiej poszukać innej terapii? Barbara z Konina

Reklama

Magdalena z Łodzi: Proszę się poważnie zastanowić nad tą operacją. Mimo cierpienia po zabiegu i poniesienia wysokich kosztów, Pani stopa już nigdy nie będzie taka, jak była. Ja miałam robioną operację metodą Scarf. Nowatorską – jak zapewniał mnie chirurg – po której nie dojdzie już do deformacji.

Tak jak podobno bywa czasem po zabiegach przeprowadzanych tradycyjnymi metodami. Co w moim przypadku oznaczało plastykę tkanek miękkich, przecięcie kości śródstopia i stabilizację jej fragmentów za pomocą tytano wych śrub – implantów. A potem specjalny but pooperacyjny, który musiałam nosić przez 6 tygodni. Wprawdzie rany ładnie się zagoiły, ale co z tego. Operowa na stopa stała się grubsza.

Zrobiło mi się tak wysokie podbicie, że – chociaż jestem już 4 miesiące po zabiegu, na zoperowanej stopie mogę nosić tylko domowe bambosze. A ja nie wyobrażam sobie chodzenia w takich butach!

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Barbara, 60 lat Myślałam, że najlepszym sposobem na zapobieganie osteoporozie jest picie kilku szklanek mleka dziennie. Ponoć to nieprawda. Może jednak lepsze są suplementy wapnia? więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.