Reklama
  • Piątek, 27 stycznia (08:00)

    Objawy reumatoidalnego zapalenia stawów

Ciągłe zmęczenie i gorączka mogą czasem świadczyć o reumatoidalnym zapaleniu stawów

Reklama

Pani Jola przyszła do mnie, bo źle się czuła.

– Jestem zmęczona i osłabiona – poskarżyła się. – Mam stany podgorączkowe i dreszcze. Stale jest mi zimno i pocę się. Nie mogę ani spać, ani jeść. W dodatku bolą mnie i drętwieją palce stóp i rąk. Są zesztywniałe, obrzęknięte, pogrubiałe, a stawy jakby zdeformowane.

– Zrobimy zdjęcie rentgenowskie rąk. Bo mogą być to objawy reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) – stwierdziłem. – Myślałam, że to przeziębienie.

– Może być to skutek ogólnego stanu zapalnego powodu- jącego RZS. Jest to choroba autoimmunologiczna, w której komórki odpornościowe atakują same siebie. Ma to niekorzystny wpływ nie tylko na stawy, ale i na cały organizm.

– Jakie jeszcze są te objawy? – Utrzymujący się stan zapalny osłabia naczynia krwionośne, co powoduje zmiany w nerkach, płucach (tzw. zwłóknienie płuc, zapalenie opłucnej), sercu (zapalenie osierdzia). Wynik EKG może nawet przypominać zapis charakterystyczny dla zawału. – Czy to wszystko oznacza, że ta choroba postępuje?

– Nie. Niektóre objawy RZS występują nawet przy prawidłowej terapii i w okresie cofania się choroby. Czy ma pani też problemy z oczami? – Szczypią mnie, są zmęczone i czuję, jakbym miała piasek pod powiekami...

– To zapewne tzw. zespół suchego oka towarzyszący tej chorobie. Bo stan zapalny nie służy oczom. Możliwe jest też wtedy zapalenie nadtwardówki i twardówki, które może doprowadzić nawet do zmian w gałce ocznej, a także zapalenie rogówki i naczyniówki.

– Co wtedy robić? – Konieczna jest wizyta u okulisty, przynajmniej raz w roku. Zbada on wzrok i oceni stan naczyń krwionośnych w gałkach ocznych i zleci leki. Trzeba m.in. zakraplać nawilżające krople, tzw. sztuczne łzy.

– Mam też suchą, swędzącą skórę na całym ciele. – To także objaw RZS. Dlatego gdy zdjęcie rentgenowskiego to potwierdzi, zgłosi się pani do reumatologa. Może on pani zlecić badania rezonansu, tomografii i ultrasonografię, które wykażą zmiany zapalne.

Wskaźnikiem choroby są obecne we krwi podwyższone wskaźniki zapalne: OB, CRP, czynnik reumatoidalny (RF) i przeciw ciała Anty-CCP. Robi się też wtedy dodatkowe badania krwi, moczu i płynu stawowego.

Zmiany w stawach

RZS (inaczej gościec) to choro ba zapalna, która atakuje m.in. palce rąk, stóp i inne narządy. W stawach palców gromadzi się płyn zapalny i dłoni, powstaje obrzęk, który usztywnia je.

Powoduje uszkodzenia i zwyrodnienia. Obecna tu błon a maziowa rozrasta się, two rzą się zgrubienia i deformacje, m.in. guzki reumatoidalne.

Chwila dla Ciebie

Zobacz również

  • Barbara, 60 lat Myślałam, że najlepszym sposobem na zapobieganie osteoporozie jest picie kilku szklanek mleka dziennie. Ponoć to nieprawda. Może jednak lepsze są suplementy wapnia? więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.