Reklama
  • Piątek, 27 stycznia (08:00)

    Objawy reumatoidalnego zapalenia stawów

Ciągłe zmęczenie i gorączka mogą czasem świadczyć o reumatoidalnym zapaleniu stawów

Reklama

Pani Jola przyszła do mnie, bo źle się czuła.

– Jestem zmęczona i osłabiona – poskarżyła się. – Mam stany podgorączkowe i dreszcze. Stale jest mi zimno i pocę się. Nie mogę ani spać, ani jeść. W dodatku bolą mnie i drętwieją palce stóp i rąk. Są zesztywniałe, obrzęknięte, pogrubiałe, a stawy jakby zdeformowane.

– Zrobimy zdjęcie rentgenowskie rąk. Bo mogą być to objawy reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) – stwierdziłem. – Myślałam, że to przeziębienie.

– Może być to skutek ogólnego stanu zapalnego powodu- jącego RZS. Jest to choroba autoimmunologiczna, w której komórki odpornościowe atakują same siebie. Ma to niekorzystny wpływ nie tylko na stawy, ale i na cały organizm.

– Jakie jeszcze są te objawy? – Utrzymujący się stan zapalny osłabia naczynia krwionośne, co powoduje zmiany w nerkach, płucach (tzw. zwłóknienie płuc, zapalenie opłucnej), sercu (zapalenie osierdzia). Wynik EKG może nawet przypominać zapis charakterystyczny dla zawału. – Czy to wszystko oznacza, że ta choroba postępuje?

– Nie. Niektóre objawy RZS występują nawet przy prawidłowej terapii i w okresie cofania się choroby. Czy ma pani też problemy z oczami? – Szczypią mnie, są zmęczone i czuję, jakbym miała piasek pod powiekami...

– To zapewne tzw. zespół suchego oka towarzyszący tej chorobie. Bo stan zapalny nie służy oczom. Możliwe jest też wtedy zapalenie nadtwardówki i twardówki, które może doprowadzić nawet do zmian w gałce ocznej, a także zapalenie rogówki i naczyniówki.

– Co wtedy robić? – Konieczna jest wizyta u okulisty, przynajmniej raz w roku. Zbada on wzrok i oceni stan naczyń krwionośnych w gałkach ocznych i zleci leki. Trzeba m.in. zakraplać nawilżające krople, tzw. sztuczne łzy.

– Mam też suchą, swędzącą skórę na całym ciele. – To także objaw RZS. Dlatego gdy zdjęcie rentgenowskiego to potwierdzi, zgłosi się pani do reumatologa. Może on pani zlecić badania rezonansu, tomografii i ultrasonografię, które wykażą zmiany zapalne.

Wskaźnikiem choroby są obecne we krwi podwyższone wskaźniki zapalne: OB, CRP, czynnik reumatoidalny (RF) i przeciw ciała Anty-CCP. Robi się też wtedy dodatkowe badania krwi, moczu i płynu stawowego.

Zmiany w stawach

RZS (inaczej gościec) to choro ba zapalna, która atakuje m.in. palce rąk, stóp i inne narządy. W stawach palców gromadzi się płyn zapalny i dłoni, powstaje obrzęk, który usztywnia je.

Powoduje uszkodzenia i zwyrodnienia. Obecna tu błon a maziowa rozrasta się, two rzą się zgrubienia i deformacje, m.in. guzki reumatoidalne.

Chwila dla Ciebie

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.