Reklama
  • Środa, 25 stycznia (08:05)

    MIZS. Atak na stawy

MIZS jest najpoważniejszym ze wszystkich schorzeń stawów u dzieci i nastolatków. Dzięki leczeniu może się jednak wycofać na wiele lat.

Reklama

Dagmara obserwowała swojego syna z niepokojem. Od kilku dni jej 13-letni Bartek nie chciał jeść, dużo spał i prawie nie wychodził z domu. Nie skusiła go nawet propozycja kolegów, by zagrać mecz na boisku.

Gdy pojawiły się dreszcze i wysoka temperatura, matka chłopca wezwała do domu pediatrę. Gorączka sięgała wówczas 39,5°C. Bartek skarżył się też na ból kolan przy każdym ruchu.

Lekarz przeprowadził badanie ogólne, a potem przyjrzał się nogom młodego pacjenta. W okolicy kolan były zaczerwienione, z wyraźnym obrzękiem.

– Czy pani syn miał kiedykolwiek podobne objawy? – zapytał lekarz Dagmarę. – Nie – odpowiedziała. – Nigdy poważnie nie chorował. – Konieczna jest analiza krwi i oznaczenie czynnika reumatoidalnego oraz CRP. Trzeba też wykonać u syna USG stawów kolanowych – powiedział pediatra, wypisując Bartkowi skierowanie do szpitala.

Już pierwszego dnia pobytu na oddziale pediatrycznym postawiono diagnozę – chłopiec cierpi na młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS).

– Schorzenie najczęściej atakuje dwuletnie dzieci lub nastolatki w okresie dojrzewania – wyjaśniał lekarz. – Zwykle na początku szybko rośnie gorączka, której może towarzyszyć wysypka. Typowe są również obrzęki wokół stawów.

Proces zapalny dotyczy zwykle stawów skokowych, nadgarstków lub stawów biodrowych. Nieleczone we wczesnym stadium prowadzi do uszkodzenia chrząstki stawowej i kości. Nazwa idiopatyczne oznacza, że przyczyna problemu jest dotąd nieznana.

Bartek wrócił do domu już po dwóch dniach. Przez kilka tygodni będzie musiał zażywać leki o działaniu przeciwzapalnym, a także środki uśmierzające ból. Powinien również oszczędzać chore stawy, a podczas chodzenia podpierać się na kulach. Jakie zalecenia otrzymał od reumatologa?

«Dziecko musi przestrzegać diety zapobiegającej procesom zapalnym w organizmie. Powinno jak najczęściej jeść ryby w każdej postaci (pasztety, pulpeciki, ryba pieczona w folii, gotowana na parze), warzywa, awokado, oleje rzepakowy i lniany. Trzeba ograniczyć niezalecane w chorobach stawów mleko i nabiał (podawaj nie częściej niż dwa-trzy razy w tygodniu).

« Zapewnij dziecku odpowiednią ilość ruchu czy sportu, najlepiej na świeżym powietrzu.

«Konieczne są regularne i częste kontrole u lekarza z poradni reumatologicznej.

«Regularnie zgłaszaj się też z dzieckiem na badania wzroku (powikłaniem choroby reumatycznej może być zapalenie błony naczyniowej oka).

«Pamiętaj o okresowych wizytach u fizjologa. Powinien on kontrolować wzrost, kręgosłup oraz długość kończyn dziecka.

Rodzaje terapii MIZS

Dotychczas stosowane leki nie były w pełni skuteczne, na dodatek obciążały organizm dziecka, wywołując wiele skutków ubocznych, np. zaburzenia hormonalne, uzależnienie od sterydów, odwapnienie kości i podatność na osteoporozę.

Nadzieją w terapii tej choroby są leki biologiczne (celowane). Hamują one w organizmie produkcję białka odpowiedzialnego za rozwój procesów zapalnych. U 85% chorych w ciągu 12 tygodni od wdrożenia terapii biologicznej nie wystąpiła gorączka.

Na żywo

Zobacz również

  • Trzaskanie, opuchlizna, pobolewanie, sztywność – to wszystko mogą być sygnały, że coś im dolega. Nie ma co liczyć, że to samo minie i kolana się „rozchodzą”. Im szybciej o nie odpowiednio... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.