Reklama
  • Poniedziałek, 30 maja 2016 (13:05)

    Jak zapobiegać haluksom

Co to jest? Haluks to widoczna gołym okiem wypukłość, powstająca na wewnętrznej stronie stopy, której towarzyszy skrzywienie dużego palucha.

Deformacja stawu śródstopno- paliczkowego w zaawansowanym stadium może wręcz utrudniać chodzenie. Wtedy potrzebna jest operacja. Leczenie zachowawcze ani domowe zabiegi pielęgnacyjne na takim etapie już nie wystarczą. Dlatego najlepszy sposób na haluksy to zapobieganie ich powstawaniu.

Tak to się zaczyna?

Dużą rolę w rozwoju palucha koślawego odgrywa genetyczna skłonność do tego schorzenia. I nic na to nie poradzisz. Jednak na niektóre czynniki sprzyjające haluksom masz zdecydowany wpływ – i z tym możesz coś już zrobić:

Reklama

- unikaj noszenia wysokich szpilek l nie wbijaj się w wąskie obuwie

- ogranicz całodzienne noszenie płaskich klapek na cienkiej podeszwie

- chodź boso od czasu do czasu

- nie dopuszczaj do zbyt dużego przybrania na wadze.

Ćwiczenia i wkładki

Haluksy często pojawiają się u osób z płaskostopiem. Wyleczenie tej nieprawidłowości pomoże zapobiec dalszemu powiększaniu się haluksów. Ćwiczenia na płaskostopie to np. chodzenie na palcach, chwytanie palcami stóp kawałków materiału lub zwijanie ich, turlanie stopą piłeczki.

Aby zmniejszyć dolegliwości związane z haluksami, możesz nosić m.in. specjalne wkładki, kliny czy poduszki przeciwuciskowe – do kupienia w aptece. Buty na haluksy powinny być wykonane z miękkiej skóry, pół lub numer większe od rzeczywistego, z wygodnym przodem i na twardej podeszwie.

Jeśli zaobserwujesz pierwsze zmiany na stopach, zgłoś się do lekarza. Taka deformacja z czasem może się stać bardzo bolesna.

Tele Tydzień
Więcej na temat:haluks | haluksy | zapobiegać | zapobieganie

Zobacz również

  • Z powodu haluksów mam zdeformowane stopy. Zastanawiam się nad operacją, ale koleżanki mnie zniechęcają. Podobno jest bardzo bolesna, trudno się po niej wraca do formy, a haluksy i tak odrastają.... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.