Reklama
  • Piątek, 19 kwietnia 2013 (11:36)

    Jak uelastycznić stawy?

Mam zesztywniałe ręce i kolana. Bolą mnie, więc zażywam leki przeciwbólowe. Jakie naturalne sposoby ułatwią mi chodzenie i zmniejszą moje dolegliwości? - pyta 52-letnia Elżbieta z Zakopanego.

Pomogą ci okłady z liści kapusty lub liści chrzanu. Bolące miejsca posmaruj wazeliną. Liście lekko rozbij i przyłóż na ręce i kolana. Na noc owiń je bandażem elastycznym lub szalikiem. Jeśli poczujesz silne pieczenie, zdejmij liście i umyj skórę.

Zrób rozgrzewającą mieszankę. Kilka liści aloesu lub agawy umyj, drobno pokrój i włóż do słoika. Zalej 250 ml spirytusu i odstaw na 2 tygodnie w ciemne miejsce. Nacieraj nim chore miejsca na noc i ciepło owiń.

Reklama

Albo garść kwiatów dziurawca włóż do słoika, zalej olejem słonecznikowym i postaw na 2 tygodnie na słoneczne okno. Gdy olej nabierze czerwonego koloru, smaruj nim chore miejsca. Możesz dodać kawałek imbiru.

Zaparz w 3,5 l wody pół kg igliwia z sosny, jodły lub świerku. Wlej do woreczka, zawiąż i włóż go do wanny z wodą (nie może być za gorąca!). Wejdź do wanny na 20 min (nie dłużej).

Możesz także zalać zimną wodą 10 dag świeżego lub 20 dag suszonego skrzypu i odstawić na noc. Rano podgrzej, wlej do woreczka, zawiąż i przelej do wanny. Włóż do niej także woreczek ze skrzypem. Kąp się nie dłużej niż 20 min.

Ważną rolę odgrywa dieta. Staraj się więc ograniczyć mięso do 2 dni w tygodniu. Jedz więcej warzyw, pij świeżo wyciskane soki szczególnie z pietruszki i selera. Do smaku dodawaj marchewkę oraz jabłko. Codziennie wypijaj minimum szklankę tego soku.

Pamiętaj o ruchu i ćwiczeniach

Ściskaj piłeczkę – najlepiej, aby była gumowa i lekko twardawa. Aby złagodzić ból i sztywność stawów, ściskaj ją w dłoni, a następnie rozluźniaj uścisk. Jeżeli zaczniesz odczuwać ból, przerwij ćwiczenia.

Zginaj palce i całe ręce – zaciskaj dłonie w pięść, zginaj i prostuj ręce. Łącz i rozłączaj palce dłoni.

Bella Relaks

Zobacz również

  • Konsultacja jest niezbędna, gdy dokuczają ci stawy. Lekarz obejrzy bolące miejsca, ale wiele informacji musisz mu przekazać sama. Podstawą jest szczegółowy wywiad z pacjentem i analiza wyników... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.