Reklama
  • Piątek, 6 maja 2016 (15:05)

    Czy to zwyrodnienie stawów?

Do tej pory nie narzekałaś, ale ostatnio odczuwasz ból coraz częściej...

Reklama

Ta choroba jest niestety wynikiem naturalnego starzenia się tkanki chrzęstnej. Ale my także nie oszczędzamy naszych stawów. Dźwigamy zakupy, zbyt długo stoimy, czy klękamy, przez co ulegają one przeciążeniom. Aż 40 proc. wszystkich zwyrodnień dotyczy stawów kolanowych.

Łatwo się domyślić, że częściej spotyka to panie. Poza tym choroba zwyrodnieniowa grozi także osobom, które przekroczyły czterdzieści lat, za mało się ruszają i mają nadwagę.

Gdy choruje kolano

Pierwszymi objawami zwyrodnienia jest sztywnienie i ból w kolanie podczas chodzenia.

Gdy choroba jest już zaawansowana, kolano boli przy każdym ruchu. Często towarzyszy temu także nieprzyjemne trzeszczenie, a nawet ograniczenie ruchów w kolanie.

Gdy ból pojawia się w biodrze

Początkowo odczuwamy jedynie niewielką sztywność w biodrze. Najczęściej zdarza się to rano. Zwykle pomaga ciepły prysznic. Wraz z postępującą chorobą pojawia się ból, który nasila się gdy stoimy, chodzimy, czy wspinamy się po schodach. Przechodzi po odpoczynku. Zdarza się, że na początku nie potrafimy go umiejscowić w biodrze. Boli nas w kolanie, pośladku czy pachwinie.

Kiedy konieczna jest wizyta u lekarza

Jeśli czujesz ból w stawie, najpierw zastanów się, czy ostatnio się nie przeforsowałaś. Daj stawom odpocząć. Możesz poratować się tabletką przeciwbólową. Jeśli ból nie przejdzie po kilku dniach, powinnaś o objawach powiedzieć lekarzowi pierwszego kontaktu.

Konsultacja jest też konieczna, jeśli bóle powtarzają się bez konkretnej przyczyny, są bardzo silne i gdy rano odczuwasz sztywność w stawach.

Lekarz może odesłać cię do specjalisty rehabilitanta lub ortopedy. Zwykle konieczne są też badania RTG lub USG chorego stawu. Jeśli chodzi o biodro, zwykle wystarczy prześwietlenie. W przypadku kolana może się okazać, że potrzebne będzie badanie ultrasonograficzne.

Jak wygląda?

Z czasem chrząstka stawowa, która pełni rolę amortyzatora i pozwala na ruch w kolanie, robi się coraz cieńsza. Pojawiają się rysy. To powoduje napięcia mięśniowe i przeciążanie stawów.

Takie jest życie
Więcej na temat:lekarz | konsultacja | USG | rtg

Zobacz również

  • Barbara, 60 lat Myślałam, że najlepszym sposobem na zapobieganie osteoporozie jest picie kilku szklanek mleka dziennie. Ponoć to nieprawda. Może jednak lepsze są suplementy wapnia? więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.