Reklama
  • Piątek, 19 sierpnia 2016 (13:05)

    Ból stawów. Skąd się bierze?

Stawy mogą dokuczać z różnych powodów. Jak je rozpoznać?

Pamiętaj o regularnym, niezbyt intensywnym wysiłku fizycznym. To najlepszy sposób na zachowanie dobrej kondycji.

Reklama

Niedobór potasu

Jego brak skutkuje m.in. obrzękami kończyn i bolesnymi skurczami mięśni. Tracimy go, gdy przyjmujemy środki moczopędne, niektóre leki nasercowe, na nadciśnienie oraz przeczyszczające. Suplementy z potasem zaleca się także chorym na cukrzycę.

Jak sobie pomóc: Najlepszym źródłem potasu są suszone morele i figi. Można też sięgnąć po przeciwbólowe maści i suplementy.

Zespół niespokojnych nóg

Przejawia się drętwieniem, mrowieniem, swędzeniem i drganiem nóg. Dolegliwości nasilają się nocą, prowadząc do bezsenności. Chorzy niekiedy nie są w stanie leżeć w łóżku, czują potrzebę chodzenia, ruszania nogami.

Jak sobie pomóc: W przypadku wystąpienia podobnych objawów ważne jest zbadanie poziomu żelaza we krwi i jego ewentualna suplementacja.

Zapalenie stawów

Najbardziej typowymi objawami są silny ból oraz obrzęk stawów rąk i stóp. Możemy też odczuwać ich sztywnienie oraz ograniczenie ruchomości.

Jak sobie pomóc: Nieleczone reumatoidalne zapalenie stawów jest groźną, postępującą chorobą prowadzącą do inwalidztwa. Jeżeli cierpisz na podobne objawy, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, który dobierze odpowiednią terapię.

Takie jest życie

Zobacz również

  • Już od roku biorę sterydy i będę je stosować przez dłuższy czas. Obawiam się o swoje kości, bo pochodzę z rodziny, w której zdarzyły się przypadki osteoporozy. Może powinnam profilaktycznie... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.